Kirurgia

Kirurgia teenused

• Teostatavad lõikused

• Anesteesia

• Koera põlve ristatisideme rebend

 

  Lõikuseks valmistumine

  Lõikusjärgne hooldus

 

Teostatavad lõikused

• Luumurdude ravi erinevatel meetoditel.

• Liigeselõikused: ristatisideme lõikus, patella luksatsiooni lõikus, puusaliigese luksatsiooni lõikus jne.

Viljandi Männimäe Loomakliinik - kirurgia• Kõhre fragmendi eemaldamine liigesest (OCD).

• Liigeste jäigastamine.

• Amputatsioonid.

• Luude ja liigeste kasvuhäirete lõikused.

• Pea piirkonna kirurgia: kuulmekäigu avamine,  kuulmekäigu eemaldamine koos lateraalse bulla osteotoomiaga, laugude korrigeerimine, pehme suulae lühendamine, ninasõõrmete korrigeerimine, süljenäärmete eemaldamine, kurgumandlite eemaldamine, kasvajate eemaldamine.

• Rinnaõõnekirurgia: diafragma songa korrigeerimine, kopsukasvajate lõikused, kopsusagara eemaldamine, võõrkeha eemaldamine söögitoru rinnaosast, veresoonte anomaaliate korrigeerimised (PDA, PRAA).

• Kõhuõõnekirurgia: Krüptorhiidi lõikus (üks või mõlemad munandid on kõhuõõnes), keisrilõikus, püometra lõikus (mädane emakapõletik), kasvajate lõikused erinevatest kõhuõõne organitest, võõrkeha eemaldamine soolestikust, maokeeru korrigeerimine, põrna eemaldamine, neeru eemaldamine, põiekivide eemaldamine, muud põielõikused, ektoopilise ureeteri korrigeerimislõikus jne. 

• Songalõikused: perineaal-, kubeme- ja nabasong.

• Kastratsioon (munandite eemaldamine), sterilisatsioon (emaka ja munasarjade eemaldamine).

• Nahakirurgia: traumad, kasvajad, plastiline kirurgia.

• Anaalpiirkonna kirurgia: anaalnäärmete (pärakupaunade) eemaldamine, anaalpiikonna kasvajate lõikused, perineaalsonga lõikus.

• Diagnostilised operatsioonid: diagnostiline laparatoomia (kõhuõõne avamine diagnostilisel eesmärgil), koeproovide võtmine erinevatest kõhuõõne organitest, rinnaõõne diagnostiline avamine.

 

Tingimused

Viljandi Männimäe Loomakliinik - kirurgiaMeie kliinikus on spetsiaalne loomade kirurgilisteks protseduurideks ettevalmistamise ruum, kaks operatsiooniruumi ning puurid turvaliseks ärkamiseks.
Me järgime aseptika nõudeid, et viia miinimumini lõikusjärgne antibiootikumide kasutamise vajadus.
Lõikused sooritame võimalusel hommikupoolikul, et patsientidel oleks aega toibuda ja kojusõit laabuks turvaliselt.
Omanikul pole võimalik viibida looma juures lõikuseks ettevalmistamise ajal, lõikuse ajal ega ka lõikusjärgsel ärkamise ajal. 

Lemmikloomadel esinevad luu- ja liigesehaigused vajavad üldreeglina kirurgilist sekkumist. Loomade luumurdude puhul on oluline kiire paranemine ning taotluseks on saada murrukoht nii tugevaks, et see peaks vastu looma kaalule ja võimaldaks vähest liikumist. Loomi ei saa sundida voodisse ega karkudega kõndima, nad tahavad liikuda. 

Kõige enam esinev ortopeediline vigastus koertel on ristatisideme rebend. Ristatisideme vigastuse ravi sõltub koera kaalust, tõust, vanusest, aktiivsusest ja kasutusotstarbest. Eesmise ristatisideme vigastus vajab peamiselt kirurgilist ravi. Ortopeed otsustab indiviidist lähtudes operatsiooni meetodi. 

Kassidel esineb rohkem traumadest põhjustatud ortopeedilisi vigastusi nagu luumurrud ja luksatsioonid. Kirurgilised ravitulemused on head.

 

Patsiendi ettevalmistamine operatsiooniks, operatsioon ise, ärkamine ja kliinikust koju saatmine

Viljandi Männimäe Loomakliinik - kirurgiaMe ei teosta plaanilisi lõikusi eelneva tervisekontrollita. Tervisekontrolli käigus hindab arst looma tervislikku seisundit, vajadusel võtab vereproovid ja/või suunab narkoosiriski olemasolul eriarsti konsultatsioonile. Visiidi käigus selgitame omanikule, mida tema loomaga operatsiooni käigus tehakse ja kuidas ta peab oma looma hooldama lõikuse järgselt.

Omanik võib lõikusaja reserveerida kohe tervisekontrolli järgselt või edaspidi telefoni teel.

• Võimalike infektsioonide vältimiseks on hea, kui koer on enne lõikust puhtaks pestud.
• Ta peab olema vähemalt 6-12 tundi enne lõikust söömata, vett võib juua.
• Kui looma seisukord võimaldab, siis tuleb temaga enne kliinikusse sisenemist jalutada, et ta tühjendaks põie ja soolestiku.

Kliiniku abiline võtab teie looma kliinikusse vastu, täpsustab vajalikud looma andmed ja kontrollib teie kontaktandmeid. Pärast rahustava süsti tegemist ja looma rahulikuks jäämist viiakse ta operatsiooni ettevalmistusruumi. Teie võite jääda ootama või teile antakse telefoni teel teada, millal on operatsioon läbi ja te võite loomale järele tulla. 

Operatsioonid toimuvad spetsiaalses operatsiooniruumis ja loom on operatsiooni ajal anesteseeritud.
Meie kliinikus kasutatakse operatsioonidel inhalatsioonianesteesiat. Anesteesiat jälgib selleks ettevalmistuse saanud abiline.
Patsient saab esmalt rahustava süsti ja valuvaigistid, seejärel asetatakse veenikanüül, mille kaudu saab patsient operatsiooni käigus vedelikke ja vajadusel ravimeid. Patsient hingab hingetorusse asetatud intubatsioonitoru kaudu hapniku ja anesteesia aine segu. Anesteesia sügavust saab niisuguse meetodiga väga täpselt reguleerida.

Enne operatsiooni kinnitatakse patsiendi külge jälgimismonitorid, millega saab jälgida südametegevust, vere hapnikuga rikastatust, süsinikdioksiidi hulka väljahingatavas õhus, hingamissagedust, vererõhku, kehatemperatuuri jne. Abiline ja arst jälgivad elutegevusnäitajaid. 

Ärkamine toimub puuris, kus abiline jälgib looma ja hoolitseb selle eest, et patsient saaks vajadusel valuvaigisteid.
Üldreeglina me ei saada koju magavat looma, vaid alles siis, kui ta on täielikult ärganud. Tavaliselt on loom kojusõidukõlbulik 2-5 tundi pärast lõikust. Soovi korral võite esitada küsimusi opereerinud arstile, juhised edaspidiseks jagab arst ise või abiline. Kaasa saate vajadusel kirjalikud juhised, ravimid ja retseptid.

 

Operatsioonijärgne kodune hooldus

• Ära jäta ärkavat looma üksinda.

• Kui peres on teisi loomi või lapsi, siis hoolitse selle eest, et loom saaks ärgata rahulikult. Unine või valu käes kannatav lemmikloom võib olla ettearvamatu ka pereliikmete suhtes. Ravimitest segane lemmikloom tavaliselt rahuneb, kui omanik teda silitab ja räägib temaga rahulikul toonil. 

• Jälgi lemmiklooma kehatemperatuuri, sest uinutamise järgselt on looma termoregulatsioon häiritud ning tal võib olla kas liiga külm või liiga kuum.

• Jälgi, et loom ei pääseks ennast vigastama. Loom on ravimite tõttu uimane ning võib komistada, alla kukkuda. Jälgi, et loom ei pääse kuskile vahele ronima. Ärkamisjärgne rahutus on tavaliselt tingitud ravimitest, harvem valust.

• Pärast täielikku ärkamist paku loomale kergesti söödavat toitu ja joodavat ettevaatlikult, kui loomaarst pole määranud teisiti. Toiduks sobib RC Recovery, Hills a/d. Algul tuleks anda süüa ja juua vähe korraga ning tihti. Mida kiiremini lemmikloom hakkab sööma, seda kiiremini ta paraneb. 

• Loom ei tohi lõikushaava lakkuda ega närida. Lõikushaav peab olema puhas ja kuiv. Jälgi täpselt juhiseid, mida oled saanud kliinikust. 

• Kui lõikushaava piirkond on valulik, paistetanud, punetav või märg, võta ühendust loomaarstiga. 

• Kui te jõuate kliinikust koju, siis võimalusel laske loomal teha väljas enda hädad, sest hiljem võib olla raskem teda välja saada. Kui ta ise ei soostu või ei jõua kõndida, siis võib teda toetada rätikuga rinna või kõhu alt. Tõsta kass liivakastile ning kontrolli, et tegi väljaheiteid, urineeris. Lemmikloom ei või olla urineerimata üle 24 tunni. 

• Kodus kasutatavatest ravimitest antakse omanikule kirjalikud juhised. Kui näiteks valuvaigistid ei ole teie meelest piisavad, ravimite andmine ei õnnestu või ravimid põhjustavad loomale halba enesetunnet, tuleks ühendust võtta loomaarstiga.

 

Märksõnad: Amputatsioonid, amputatsioon, kasvuhäire, valu, küünarliiges, puusaliiges, puusaliigese luksatsioon, luude kasvuhäire, luumurd, murd, murdunud, liigese jäigastamine, liigese lõikused, liigese lõikus, lonkamine, longe, lonkab, patella luksatsioon, põlve ristatisideme lõikus, reieluu, ristiside, ristisideme vigastus, OCD, varvas, varbad. 
Sterilisatsioon, kastratsioon, pea piirkonna kirurgia, perineaalsong, kubemesong, nabasong, anaalnäärmete eemaldamine, pärakunäärmete eemaldamine, kasvajate eemaldamine, kõrvakanali eemaldamine, maokeeru korrigeerimine, soolelõikused, võõrkeha soolestikus, plastiline kirurgia, põrna eemaldamine, neeru eemaldamine, haavade ravi, laugude lõikused, pehme suulae lühendamine, PDA, keisrilõikus.