Uudised

Mida teha, kui loom kardab pauku?

Reede, 26.12.2014

Viljandi Männimäe Loomakliinik - ilutulestikMeie kliinikus kardab pauku ainult üks neljajalgne ja see on Rabarber. Koera omanik Laura on üritanud teha kõik, et detsembrikuu ja pool jaanuari mööduks stressivabamalt. Ta on nõu pidanud Dr Kersti Sekseliga ning koerte käitumisspetsialisti Tiia Arikoga, ka kuulanud teisi koerarahva soovitusi.

Rabarberi omanik ei ole siiani soovinud kasutada rahusteid ehk siis retseptiravimeid. 
Laura on proovinud Rabarberile Adaptili kaelarihmana ja kodus on neil stepslis adapter. Väga suurt erinevust ta kahjuks ei ole märganud, aga kuna juhtivad koerkäitumisspetsialistid soovitavad difuuserit, siis on ta alati ikkagi pannud ka adapteri stepslisse. Adaptili tooted on ainsad, mida koerale sisse söötma ei pea.
Laura eesmärk on vähendada hirmust tekkinud stressi, kuid mitte viia Rabarberit seisundisse, kus ta ei saa aru, mis tema ümbruses toimub.

Veel on nad kasutanud Calmexit. Calmex on olnud senini ainus preparaat, mis paneb Rabarberi stressiolukorras käitama nii nagu ta tavaliselt käitub. Nimelt töölt tulles on tal kindlad asjaajamised aias. Muidu on teda detsembris praktiliselt võimatu õhtul välja saada, kõik toimetused tehakse ära hommikupoole. Calmexiga oli tal saba püsti ja Laura nägi, et tal puudub paaniline hirm, kuigi väike mure ikka jäi.

Mida Laura veel teeb? Ta ostis kardinad, et koeral puuduks visuaalne kontakt, sest sellest sai alguse ilutulestiku pelgus. Rabarberil on oma puur, kus ta ennast turvaliselt tunneb ja sinna peitu poeb. Laura summutab väljast tulevaid helisid televiisori valjema heliga..
Laura annab nõu, et Vana-aasta õhtul on kõige olulisem tagada loomale turvaline koht, kus ta saab olla rahus. Rabarberile mõjub hästi seltskond, kus on ka teisi loomi, kes ei karda pauku. Loomulikult ei lase Laura oma looma õue kui paugud kostavad ja Rabarber ei taha ka ise minna ning nad elavad selle vanaaasta saatmise ja uue vastuvõtmise koos toas üle.

 

Aastavahetuse ilustulestiku üleelamiseks on meie kliinikus saadaval järgnevad retseptivabad tooted

Serene-UM on looduslik söödalisand, mille tulemusel tõuseb organismis serotoniini tase. 
Tõsise ilutulestikust põhjustatud paugukartuse puhul hakatakse manustama juba 3-4 nädalat enne oodatavat sündmust soovituslikus doosis, vahetul enne suuremat tulevärki suurendada doosi. Kui hirm pole nii suur, siis alustada tablettide andmist 3-4 päeva enne paugutamist. 

Adaptil on feromooni baasil toode, mida turustatakse kaelarihmana, aerosoolina ja toas kasutatava difuuserina. Adaptilis leiduv feromoon D.A.P. on identne koerte rahustava feromooniga, mida eritavad emasloomad alates 3-5. päevast pärast kutsikate sündi. Kutsikatele jääb feromooni lõhnamälu alles kuni elupäevade lõpuni.
Feromoonid on liigispetsiifilised, nii et ainult koerad tajuvad koerte feromooni. Sünteetilise feromooniga on võimalik esile kutsuda muutusi koerte käitumises ja psühholoogilises seisundis. Adaptilis sisalduv feromoon D.A.P. aitab nii kutsikaid kui ka täiskasvanud koeri stressirikastes olukordades nii siseruumides kui ka õues. 
Ilutulestiku pelguse korral võib kasutada kõiki tooteid korraga. Eelistatav on tubane difuuser, aerosooli ja kaelarihma võib kasutada täiendava abinõuna. Ideaalne kasutada üks nädal enne ilutulestikku, selle ajal ja paar päeva pärast seda. Adaptili aerosooli ei tohi pihustada otse koerale, vaid näiteks magamisasemele, aerosooli toime kestab 4-5 tundi. 

Pet Remedy on segu erinevatest eeterikest õlidest (palderjan, vetivert, salvei, basiilik) ja jäljendab looduslikku GABA-vahendaja -ainet. Uutes ja üllatavates olukordades seiskub ajus GABA tootmine, närvirakud ei saa muutunud seisundi kohta teavet ja loom muutub rahutuks. Närviretseptorid saavad Pet Remedy eeterlikest õlidest signaali rahuneda samal viisil nagu ehtsatelt GABA-vahendaja-ainetelt.
Pet Remedy sobib kõigile loomadele nagu koerad, kassid, küülikud, närilised, hobused. Toime on kiire, sobib kasutada enne ilutulestikku. 

Calmex on saadaval tableti kujul ning sisaldab: 1. L-teaniini, mis mõjutab positiivselt neurotransmitterite tegevust ajus, vähendab noradrenaliini teket ning suurendab serotoniini toimet. 2. L-trüptofaani, mis on serotoniini prekursor 3. Kavapipart, mida on tuhandeid aastaid kasutatud ärevushäirete korral ja 4. B-grupi vitamiine, mis on olulised närvisüteemi toimimisel ja neurotransmitterite tootmisel. 
Kasutada 30-60 min. enne stressisituatsiooni ehk siis ilutulestikku.