Reproduktsioon

Reproduktsiooni teenused

• Sigimisalaste probleemide lahendamine

• Paaritusaja määramine

• Mittetiinestumisprobleemid emastel koertel

• Sigimisalased probleemid isastel koertel

• Sperma hindamine

• Kunstlik seemendamine

• Tiinuse diagnostika

 

Paaritusaja määramine

Me kasutame kahte testi selleks, et kindlaks teha, millal oleks kõige parem aeg koera paaritada. Nendeks on seerumist määratav progesteroon ja tupest võetud tsütoloogia.

 

Progesteroon

Viljandi Männimäe Loomakliinik - reproduktsioon

Progesteroon on hetkel kõige täpsem viis ovulatsiooni määrata ja samas tema tulemus ei näita otseselt koera ovulatsiooni. Koera sigimisfüsioloogia on eriline. Koer alustab juba enne ovulatsiooni progesterooni tootmist kui teised loomaliigid, seega saame ma ainult toetuda vastavatele uuringutele, mis seob progesterooni väärtused ovulatsiooniga.

Hormooni saame me määrata vereseerumist ja kasutada nii humaan- kui veterinaarseid laboratooriume. Hetkel kasutame Viljandi haigla teenuseid.

Alustame inna jälgimist tavaliselt seitsmendal innapäeval, kui just ei ole teada eelnevaid innatsükli erisusi või sigimisprobleeme, ja kordame igal teisel päeval. Porgesterooni väärtused ja interpreteerimine on väga erinev. Ovulatsiooniks peetakse tulemust, mis jääb 5-10 ng/ml või 15-30 nmol/L vahele. Pange tähele, et erinevates riikides on erinevad ühikud!

 

Tupetsütoloogia

Teine uuring on tupetsütoloogia, mis samuti annab meile informatsiooni hormonaalstest muutustest. Tsütoloogiaga jälgime me tupelimaskesta muutusi, mis on tingitud östrogeenist. Kui östrogeen on saavutanud oma maksimaalse taseme, siis see on indikaatoriks preovulatoorsetele folliikulitele, mis alustavad progesterooni tootmist. Kui tsütoloogias on näha maksimaalne östrogeeni mõju, siis rohkem me enam tsütoloogiat ei võta ja edasi läheme juba ainult progesterooni määramisega.

Tsütoloogia võimaldab ainukesena öelda, kas koeral on jooksuaeg läbi või ei. Kuna progesteroon pärast ovulastiooni võib väga kiiresti tõusta, siis ainuüksi progesterooni arvu põhjal seda teha ei saa!

Veel võimaldab tsütoloogiline uuring jälgida mikrofloorat tupes ja tuvastada põletikulisi protsesse sugutraktis.

 

  Mõlemad analüüsid täiendavad üksteist ja annavad parema tulemuse määramaks õiget paaritushetke.

 

Miks on oluline teada ovulatsiooni?

  1. Te teate täpselt, millal teie loom peaks poegima (ovulatsioonist 63 +/- 2päeva).
  2. Kas teie loom üldse ovuleerub.
  3. Kui on tekkinud poegimisraskused ja tuleks teostada keisrilõige, siis teades ovulatsiooni on seda kindlasti turvalisem teha.

 

  Ajutiselt ei paku me kunstliku seemendamise, sperma võtmise ja sperma kvaliteedi hindamise teenust seoses Dr Laura Linntamm põhikohana Soomes Reprovet loomakliinikus töötamisega. Kui dr Linntamm on meie kliinikusse patsiente vastu võtma tulemas, teatame sellest kliiniku kodulehel ning Facebooki kaudu.