Koera põlve ristatisideme rebend

Kirurgia teenused

• Teostatavad lõikused

• Anesteesia

• Koera põlve ristatisideme rebend

 

  Lõikuseks valmistumine

  Lõikusjärgne hooldus

 

Viljandi Männimäe Loomakliinik - kirurgiaKoera põlves on kaks ristatisidet: eesmine ja tagumine.
Ristatisidemed asetsevad põlveliigese keskel, takistades sääreluu liikumist reieluu suhtes ette-taha suunas.

Ristatisideme rebenemise puhul on tavaliselt tegemist eesmise ristatisideme rebenemisega.
Tagumise ristatisideme rebenemist esineb harva, tavaliselt trauma tagajärjel. Põlve eesmise ristatisideme rebenemine on koerte puhul sage tugi-liikumiselundite haigus.

Eesmine ristatiside võib rebeneda pikema aja jooksul üksikute sidemekiududena või järsku trauma tagajärjel. Täielikuks rebenemiseks võib kuluda nädalaid-kuid ning side võib lõpuks katkeda täiesti tavalise liikumise ajal.

Kui ristatiside on purunenud, siis hakkab koer lonkama. Kui side on osaliselt purunenud, siis esineb vahelduvat lonkamist, koormuse vähenendes lonkamine väheneb. Täieliku rebenemise puhul võib hakata koer püsivalt lonkama.

Kui koera ühe põlve ristatiside on vigatunud, siis on väga suur tõenäosus, et see juhtub ka teise põlvega. Uuringutega on kindlaks tehtud, et osade tõugude puhul võib teise põlve vigastus tekkida juba 70% juhtudest.

Katkise ristatisideme puhul sääreluu liigub reieluu suhtes edasi-tagasi (on ebastabiilne, nn. sahtelliikumine) ning põhjustab valu, lonkamist ja liigespindade vigastumist, tihti ka meniski vigastust.

Kõige parem on ravi tulemus, kui vigastus diagnoositakse õigeaegselt ja vigastust ravitakse enne sideme täielikku katkemist.
Kui side on täielikult katkenud, siis koer lonkab, ta ei taha hoida haiget põlve paenutatud asendis, võib istuda väljasirutatud haige jala peal.

 

Viimaste aastakümnete jooksul on välja töötatud erinevaid lõikusmeetodeid

Viimaste aastakümnete jooksul on välja töötatud erinevaid lõikusmeetodeid, millede puhul sääreluu luulist osa muudetakse nii, et eesmist ristatisidet pole enam tarvis.
TPLO (tibial plateu levelling osteotomy) tehnika puhul sääreluu ülaosa liigespinda keeratakse ja TTA (tibial tuberosity advancement) tehnika puhul sääreluu üsaosa köprust viiakse ettepoole.

Sääreluu köpruse kinnituskoha nihutamine ettepoole (Tibial Tuberosity Advancement, TTA) on Euroopas sagedasti kasutatav tehnika eesmise ristatisideme kirurgiliseks raviks. Sääreluu köprus koos sääreluu eesmise ülaservaga saetakse lahti ja viiakse ettepoole uude asendisse erilise implantaadi abil. TTA lõikuse järgne paranemine on suhteliselt kiire ja koerad hakkavad lõigatud jalga kiiresti kasutama.