Uudised

Miks ei tohi anda koerale shokolaadi?

Teisipäev, 23.12.2014

Viljandi Männimäe Loomakliinik - koer shokolaadigaKokaraamatud kubisevad rohket küpsetusshokolaadi sisaldavate kookide, küpsiste, keekside jne retseptidest.
Olen ise jätnud sellise paksult shokolaadi sisaldava koogi lauale ja kodunt ära läinud. Kui ma umbes tunni pärast tagasi jõudsin, oli koogitaldrik põrandal ja loomulikult tühi.

Kaks tohutult rõõmsat koera said kohe tubli suutäie soola, mille peale nad ei hakanud oksendama. Edasi sõit kliinikusse ja oksendama ajav süst mõlemale. Selgus karm tõde, Billy oli söönud ära kogu koogi ja Lavender mitte midagi. See oli õnnelik õnnetus, sest me saime koogi kätte õigel ajal.
Heleni Savipätsil, kes pani nahka terve karbitäie assortiikomme läks vähe kehvemini, tema vajas juba kliinikus tilgutamist ja muud sümptomaatilist ravi.

Nagu te näete, ka tegijatel juhtub st. ka loomaarst on vaid inimene ja tema koertega juhtub ka.

Niisiis, mürgine on kakaos sisalduv teobromiin.
Ühes grammis piimashokolaadis on 2,3 mg teobromiini.
Ühes grammis tumedas shokolaadis on 5,7 mg teobromiini.
Ühes grammis küpsetusshokolaadis on 16 mg teobromiini.
Ühes grammis kakaopulberis on 28,5 mg teobromiini.

Koerale on 20 mg teobromiini koera kg kohta juba ohtlik - sellest tekivad seedehäired.
40 mg teobromiini koera kg kohta põhjustab südame rütmihäireid ja alates 60 mg teobromiinist koera kg kohta tekivad neuroloogilised nähud.

Näiteks 200 grammi tumedat shokolaadi tekitavad 25 kg koerale südame rütmihäired aga 200 grammi küpsetusshokolaadi võib selle koera juba tappa. 

Teobrmiini ületarbimisest tekivad iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kontrollimatu urineerimine, südame rütmihäired, krambid, sisemised verejooksud, südamekahjustus, surm.

• Kalkulaator ohtlikuse arvutamiseks

 

Esmaabi

1. Oksendamise esilekutsumine.
Kuidas seda teha? Umbes 1 teelusikatäis soola + natuke vett, teha sellest väike pall ja torgata koerale sügavale keelepärale. Tavaliselt koer oksendab selle peale üsna ruttu. Anda juua ka pärast soolapalli neelamist. Kui koer ei oksenda soola peale, siis ära proovi uuesti.
Oksendamise saab esile kutsuda ka vesinikülihapendiga, andes koerale suu kaudu 2,2ml/kg. Protseduuri võib veel ühe korra korrata, kui tegevus pole olnud tulemuslik.
Ära kunagi proovi koera ajada oksendama, kui ta ei ole täie teadvuse juures või tunneb ennast väga halvasti. 
Võta ühendust loomaarstiga, sest oksendamise saab esile kutsuda ka kliinikus.

2. Anna söetablette 1g/kg 5-6 tunniste vahedega 24 tunni jooksul.

3. Paku värsket vett, jooma peab pärast shokolaadi söömist palju.