Dermatoloogia

Dermatoloogia teenused

• Nahahaigused

• Nahahaiguste diagnoosimine

• Sügelev patsient – diagnostika, proovid

• Koerte sügeliste (ehk kärntõve) diagnoosimine ja ravi

• Väliskõrvapõletiku põhjused ja ravi

• Atoopiline dermatiit ja selle ravi

• Allergiatest ja allergia vaktsiin

• Sügeluseta karvakao diagnostika

• Nahaga seotud autoimmuunhaigused ja teised nahahaigused

 

Nahahaigused

Viljandi Männimäe Loomakliinik - dermatoloogiaNahahaigused – välisparasiidid, sügelus, allergiad ja korduvad nahapõletikud (sh „hot spot“), kõrvapõletikud ning karvakaoga kulgevad haigused - on väikeloomadel sageli esinevad probleemid ja mõjutavad märkimisväärselt meie lemmikute elukvaliteeti.
Kiiret diagnoosi ja asjatundlikku ravi vajavad immuunsüsteemiga seotud nahahaiguseid (nt pemfigus, ravimreaktsioonid nahal).
Mõnede sisehaiguste korral (nt kilpnäärme alatalitlus koeral, neerupealiste ületalitlus koeral) esineb ka nahatunnuseid, näiteks kuiv nahk, kehv karva kvaliteet, komedoonid ehk „mustpead“, süvenev karvakadu, ka korduvad nahapõletikud. Nende haiguste diagnoosimiseks on vaja lisaks vereproove, vastavalt haigusele ka uriiniproovi, ultraheli vms analüüse. Harvem esineb allergiale või nahapõletikule sarnanevaid ulatuslikke nahakasvajaid (tavaliselt vanemad loomad). 

Nahahaiguste diagnostikas ja ravis tehakse koostööd Eesti Maaülikooli Loomakliiniku tsütoloogia laboriga, Viljandi Haigla mikrobioloogia laboriga, Laboklin laboriga Saksamaal, Focus Veterinary Histopathology ja Abbey Veterinary Services laboritega Inglismaal (histoloogia),  ArtuVet Animal Health laboriga Hollandis (allergiatest ja selle alusel koostatud immunoteraapia). 

Enamasti (aga mitte alati) ei ole nahahaigused elu ja surma küsimus, vaid puudutavad pigem lemmiku ja tema pere elukvaliteeti. Kõiki nahahaiguseid ei ole võimalik ära ravida (nt allergia õhuallergeenide vastu), kuid on võimalik rakendada individuaalset ja tunnuseid edukalt kontrolli all hoidvat ravi. 

Nahaarsti vastuvõtule võib pöörduda ise (läbi ISETEENINDUSE), helistades registratuuri telefonil või ka edasisaadetuna teise loomaarsti poolt. Viimasel juhul on soovitav paluda arstil lemmiku haigusloo kokkuvõtte kliinikusse ette saata (info@viljandiloomakliinik.ee) või see ise kaasa võtta – see võib aidata vältida aja- ja ressursikulu ning paremini planeerida vajalikku edasist diagnostikat ning ravi.