Seenioride terviseuuringud

Viljandi Männimäe Loomakliinik - seenioride terviseuuringudKoera kohta võib öelda seenior tema keskmise eluea viimases neljandikus, tavaliselt siis, kui ta on üle 7 aasta vana. Tõuti on see siiski mõnevõrra erinev. Näiteks dogi, iiri hundikoera ja inglise buldogi võib seenioriks lugeda juba alates 5-ndast eluaastast, kuid väikest kasvu koeri nagu näiteks Jack Russelli terjerit alles peale 7-ndat eluaastat.

Kasside eluiga võib olla pikk, nad võivad elada kahekümne aastaseks või ka üle selle. Seeniorkassist e. eakast kassist hakkame rääkima siis, kui kass on üle kümne aasta vana.

Eakatel kassidel ja koertel esineb sarnaseid tervisehäireid nagu näiteks liigesehaigused, kasvajad, südamehaigused ja oluliste elundite talitlushäired nagu neeru- ja maksa puudulikkus. Eaka looma enestunnet halvendavad hooldamata hambad ja liigne kehakaal.

Me kõik vananeme, ka meie lemmikloomad vananevad. Haiguste hiilivaid esmaseid tunnuseid on kodus raske märgata, sest me kohaneme lemmiklooma muutunud käitumisega. Kui omanik märkab, et loom on haige, siis on haigus juba tõenäoliselt arenenud kaugele.
Mida varem me haiguse avastame, seda kergem on ravi ja võimalus looma eluiga pikendada.

Aasta jooksul vananeb koer umbes samavõrra kui inimene 7 aasta jooksul. Selle aja jooksul nii mõnigi haigus võib areneda väga kaugele, sellepärast on soovitatav kontrollida vanema lemmiklooma tervist kord aastas.

 

Vana looma kontrollitakse koonust sabaotsani

Kontrollitakse:
• suud ja hambaid ning vajadusel tehakse ettepanekud hoolduseks ja raviks;
• silmi, kõrvu ja nahka;
• südame ja kopsude tööd stetoskoobiga;
• kõhu pingsust;
• kehakaalu vastavust eale, vajadusel saab nõu toitumise osas;
• lihasmassi ja liikumise sujuvust;
• pärakupaunu ja eesnääret;
• väliselt diagnoositavate kasvajate esinemist (piimanääre, munandid);
• neerufunktsiooni hindamine uriiniproovi järgi.

Kui leidub midagi, mis võib osutuda probleemiks tervisega, siis saab arutada edasistest uuringutest ja tegevustest. Tervisekontrollis on piisavalt aega kuulata ära teie kaebused. Ja vastata küsimustele.

 

Lemmiklooma uriiniproovi võtmine kodustes tingimustes

Viljandi Männimäe Loomakliinik - seenioride terviseuuringud• Võta puhas, nõudepesuvahendiga pestud kaanega klaas- või plastiknõu. Väikestel ja madalajalgsete koerte puhul on hea kasutada laia ja madalat nõud, mis mahub paremini koera alla kui ta pissib. Kasutada võib ka pika varrega leili kulpi, kuid ka see peab olema pestud ja väga puhas.
• Kõige õigema proovi saame hommikusest uriinist, sest siis on uriin sesinud põies piisava aja. Aseta nõu koera alla, kui ta pissib, kuid niimoodi, et prahti ei satu uriini sisse.
Proov peab jõudma kliinikusse uurimiseks vähemalt kahe tunni jooksul. Senini säilita proovi külmikus.

 

Enne tervisekontrolli tulekut

Enne tervisekontrolli tulekut soovitame 12 tunnist paastu, vett võib anda.

 

Sama visiidi käigus

Sama visiidi käigus saab vajadusel teha vereproovid, vaktsineerimised või muud toimingud, mis osutuvad vajalikuks, kuid nende eest tuleb tasuda eraldi. Kui vana lemmiklooma tervis vajab uusi uuringuid, siis tuleb selleks panna eraldi uus aeg.